Știri din SPORT

Evenimente din lumea sportului.

Noutăți sportive de rezonanță

Federaţia Internaţională de Atletism a decis vineri să păstreze în vigoare suspendarea Rusiei, exclusă din toate competiţiile internaţionale din noiembrie 2015 din cauza unui sistem de dopaj instituţionalizat.

Kylian Mbappé, starul Franţei de la Cupa Mondială din 2018, a continuat să îşi surprindă fanii printr-o mişcare filantropică, potrivit Time.

Croații au pierdut finala, dar au dat cel mai bun jucător al Mondialului 2018, pe Luka Modric, transmite tvr.ro.

CFR Cluj a reușit să își adjudece Supercupa României, după succesul cu 1-0 în fața CS U Craiova, în partida disputată pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. Unicul gol al meciului a fost înscris de Emmanuel Culio, în minutul 78, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Belgienii au avut nevoie de doar patru minute pentru a deschide scorul, prin fundasul dreapta Meunier care a finalizat excelent o centrare din partea stanga.

Echipa croată Echipa s-a impus ieri în fața Angliei, scor 2 la 1, pe terenul de la Moscova.

Reprezentativa Belgiei a învins echipa Braziliei cu scorul de 2-1 (2-0), vineri seara, la Kazan, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, fază în care va înfrunta Franţa.

Virgiliu Postolache este din Republica Moldova, născut la Edineț, are dublă cetățenie moldoveană și franceză și de curând a marcat și primul său gol pentru echipa a doua a lui PSG.

Radu Albot a scris o noua pagina in istoria tenisului moldovenesc. Sportivul nostru s-a calificat in premiera in turul 3, la Wimbledon. Albot l-a invins, astazi, in 5 seturi, pe slovenul Aljaz Bedene.

Rusia a eliminat Spania de la Campionatul Mondial. Meciul s-a incheiat 1-1 dupa 120 de minute, iar rusii au castigat 4-3 la loviturile de departajare.

Argentina a învins-o cu emoții pe Nigeria, 2-1, și a reușit în cele din urmă să se califice în optimile Mondialului din Rusia.

Spania va juca în optimile Cupei Mondiale cu Rusia, după ce a cîştigat dramatic grupa B, cu un egal in extremis obținut cu Maroc, 2-2.