Formația FC Barcelona a câștigat pentru a 30-a oară Cupa Spaniei, după ce a învins, sâmbătă, la Madrid, cu scorul de 5-0, echipa FC Sevilla, în finala competiției.

România a învins Rusia cu scorul de 26-25 în preliminariile Campionatului European de handbal feminin.

Simona Halep a revenit în fruntea clasamentului WTA, a scăpat de accidentarea la gleznă, iar ieri a primit o decapotabilă cadou de la compania Mercedes.

Fostul fotbalist Ion Testemiţanu a devenit antrenor principal și nu mai este secundul altui tehnician. El a fost desemnat ca selecţioner al echipei naţionale de juniori de până la 15 ani.

Vladislav Untu și Polina Barîșnicova, un cuplu de dansatori din Moldova (Clubul de dans sportiv Codreanca), au obținut locul 2 la Campionatul European de Dans Sportiv de la Soci, categoria tineret.

JO din 2018 de la PyeongChang dispune de cel mai mare număr de medalii din toată istoria Jocurilor Olimpice de Iarnă - 102 pentru 7 probe sportive.

Studenta, Laura Bragato, a devenit în scurt timp o vedetă pe Instagram. Are 420 de mii de fani ai rețelei - și toate datorită pasiunii sale ”inedite” pentru fotbal.

Simona Halep s-a retras din turneul de la Doha! Românca a acuzat o accidentare şi nu va mai putea evolua în semifinala în care s-a calificat cu succes.

Siniakova, 23 de ani și locul 13 WTA, s-a duelat o singură dată cu Halep (26 de ani și locul 1 WTA), pe care a învins-o chiar pe Shenzhen, în 2017.

Cristina Neagu

Cristina Neagu a fost aleasă cea mai bună jucătoare de handbal a lumii în 2016. Mii de fani ai handbalului au votat cea mai bună jucătoare și cel mai bun jucător din anul trecut.

TAEKWON-DO

Clubul “Stolas Leukas”, reprezentantul oficial al Federației Internaționale de Taekwon-Do în Republica Moldova a organizat Cupa deschisă la Taekwon-Do.